TİYATRO - Karmakarışık

08.02.2007

KARMAKARIŞIK

¶¶¶¶

 

Yazan:

Ray COONEY

 

Oyunu Oynayan Topluluk:

Eskişehir B.B. Şehir Tiyatrosu

 

Tarih / Saat / Yer:

04.02.2007 / 18.00 / BSM OPERA BİNASI

Oyunun Konusu: 

İngiltere hükümetinin başbakan yardımcısı Bay Philips'in, muhafazakar partinin sekreteriyle yapacağı bir gecelik kaçamak, beklenmedik olaylara gebedir. Otel odasında bulunan bir ceset, trajikomik olayları beraberinde getirir. 

Oyun ile İlgili Görüşlerim:

İngiliz yazar Ray COONEY'in yazdığı oyunu, Haldun DORMEN, diğer oyunlarında olduğu gibi, başarıyla bu oyunu günümüze uyarlamış ve yönetmiş. İnce politik taşlamalarıyla ve beklenmedik olaylarla, oyun  komedinin güzel bir örneği oluvermiş.

Senaryo güzel, ya oyunculuk? Tek kelimeyle muhteşem! Zaten senaryonun doğası ve oyunculuk kabiliyeti ile özel kalem müdürü George rolüyle, Emre BASALAK adeta yıldızlaşıyor. Muhtemelen Haldun DORMEN'den aldığı taktikle yaptığı "Hadi gel!..." rolünü başarıyla yaparak seyircinin gönlünde taht kurma bunu kanıtlıyor. Bunların yanı sıra, Şehir Tiyatrosu'nun baş oyuncularından Devrim AKIN'ın, başbalan yardımcısı Richard Philips rolündeki oyunculuğu da pek yabana atılır cinsten değil. Zaten oyun süresinde oyunun temposunu, kırılma noktalarını bu iki rol belirliyor. Diğer rollerde oynayan oyuncuların da bahsettiğim iki oyuncudan, rollerinde aşağı kalır yanları yoktu. Burada şunu belirtmek isterim: Bu oyunu ilk kez geçen sene izlemiştim ve oyun hakkında daha fazla izlenim elde etmek için bu sene tekrar izledim ve gördüğüm kadarıyla, oyun oynandıkça şarap gibi daha güzelleşiyor. Özellikle sekreterin kocasını oynayan oyuncuyu, bu sefer daha başarılı buldum. Oyunculuktan bahsederken, ilk perdede ceset rolünü oynayan Sermet YEŞİL'i es geçmek olur mu? Bu kadar zor bir rol, ancak bu kadar başarıyla canlandırılabilir.

Oyunla ilgili tek olumsuz düşüncem, seyirci ile ilgili. Bazı yerlerde bazı seyircilerin, bana göre rahatsız edici bir şekilde gülmelerini sürdürmeleri, oyun sırasında bazı bölümleri duyamama sebep oldu. Seyircilere gülmeyi yasaklamak anlamsız olacağından, belki oyuncuların seyircilerin gülmesi sırasında bir-iki saniye repliklerini geciktirmesi mümkün olabilir mi? Ve buradan biz seyircilere tekrar tekrar söylüyorum: Tiyatroya gittiğimiz zaman, lütfen hem oyunculara hem seyircilere saygı gösterelim. Oyun sırasında hem oyuncuların hem seyircilerin dikkatini dağıtacak biçimde cep telefonlarımızı kurcalamayalım, birbirimizle konuşmayalım. Lütfen oyun başlarken cep telefonlarımı kapatalım!

Sahne Arkası Performansı:

Dekor, kıyafetler, ses ve ışık yönetimi çoğu oyunda olduğu gibi yine güzeldi. Yalnız oyunu ikinci defa izlediğimde de bir şeyi fark ettim. Oyunun bazı bölümlerinde, özellikle kapıların sertçe kapatılması bölümlerinde, dekorlar tehlikeli bir biçimde sallanıyor. Daha önceki yıllarda, ünlü oyuncu Selçuk ULUERGÜVEN'in oğlu, bir oyun sırasında üstüne dekor düşmesi sonucu hayatını kaybetmişti. Umarım yetkililerin alacağı önlemlerle bir daha böyle olaylarla karşılaşmayız.

Son Söz:

İki saat boyunca gülmek ve oyundan neşeli ayrılmak, aranızda "Hadi Gel..." esprileri yapmak, ve bu "Hadi Gel..." yönteminin ne kadar işe yaradığına şaşırmak, acaba kendinizde de bu potansiyelin olup olmadığını merak etmek... Oyunun sonunda aklınızda iz bırakanlar...

İyi Seyirler...

Kaynakça:

Oyun ile ilgili aşağıdaki köprülerden bilgi edinebilirsiniz:

© OĞUZCAN DOBRUCALI, 2007 / ESKİŞEHİR

www.oguzcand.4t.com

http://oguzcand.googlepages.com/

odobrucali@ogu.edu.tr

Yorum Yaz
Arkadaşların Burada !
Arkadaşların Burada !